Promítej i ty! – Autoportrét

autoportret_opraveno3

V pátek 30. září nás čekalo další promítání dokumentu z projektu Promítej i ty! – tentokrát se jednalo o film Autoportrét, který se zabývá fascinujícím životem norské umělkyně Lene Marie Fossen. Tato mladá dívka je velmi úspěšnou fotografkou, současně však bojuje se zákeřnou nemocí – anorexií.

Stejně jaké náš minulý snímek Platón z Belfastu je i Autoportrét vítězným snímkem regionální poroty Jednoho světa (z roku 2020), která udělení ceny okomentovala takto:

„Film je o dívce – umělkyni, která se přes 20 let přetahuje o život s mentální anorexií. Smyslem života jsou pro ni fotografie, ve kterých dokáže vyjádřit celou svou duši. Umění ji dává také naději, že se jednou uzdraví. Ve filmu zazněly otázky středoškoláků: „Proč se více nemluví o bolesti? Proč se o ní neučím?“ Poselství hlavní hrdinky, vnitřně krásné bytosti, je jasné: Život je nesmírně velký dar, jen se nám často stává, že s ním neumíme naložit.“

Hostem (a skvělým!) do debaty po promítání byla Lenka Procházková z Centra Anabell, které se zabývá pomocí lidem s poruchou příjmu potravy.