Kurz Respektovat a být respektován v Chotěboři

kurz_RR

Tento celorepublikově hojně navštěvovaný a vyhledávaný kurz se nám společně s Darinou Coufalovou podařilo zorganizovat přímo v Chotěboři. Je určen rodičům, prarodičům, učitelům i vychovatelům, vedoucím v mimoškolní činnosti dětí a dalším zájemcům, kteří se zajímají o jiný než autoritativní způsob výchovy a komunikace.

Proběhl ve čtyřech navazujících celodenních seminářích, během dvou víkendů (14.–15. 3. a 28.–29. 3. 2015) v salonku Kavárny Chotěboř pod vedením skvělých lektorek PhDr. Dobromily Nevolové a Soni Rýdl. Kromě Chotěbořáků přijeli lidé z Havlíčkova Brodu, Ledče nad Sázavou, Golčova Jeníkova, Kutné Hory, Krucemburku, Ranska, Pardubic, a dokonce i ze Zbirohu, Jindřichova Hradce i od Olomouce.

V rámci seminářů si účastníci společně ujasnili, co je a co není respektující přístup, probrali úskalí tradičních metod (příkazy, domlouvání, hrozby, vyčítání, dávání za vzor…), zjistili, jak zvládat vlastní emoce, jakou odezvu zvolit namísto trestu, jak reagovat na konflikty mezi dětmi a jak vyjádřit ocenění a zpětnou vazbu bez odměn a pochval, které také mohou mít také své nežádoucí účinky. Všechny teoretické informace společně rozebírali na modelových situacích z praxe a dostatek prostoru byl věnován i řešení konkrétních problémů a životních situací. Kurz nabídl řadu postupů, které  pomohou zachovávat respektující přístup v každodenních situacích a vést děti místo k pouhé pasivní poslušnosti k vytváření skutečné zodpovědnosti a samostatnosti.

Příspěvek byl publikován v rubrice Ostatní a jeho autorem je Tomáš Dostálek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.