Zažily jsme Chotěboř trochu jinak

Zažít Chotěboř jinak 2019_plakat s programem_web

Je sobota 14. září a chotěbořské náměstí se pomalu zaplňuje lidmi a stejně jako ostatní i my přicházíme a jsme napnuté, jak Chotěboř pojala sousedskou slavnost Zažij město jinak! Tato událost se zároveň děje v dalších 27 městech a nás zajímá, jak se Dobrá společnost ve spolupráci se Zastavkafe, městem Chotěboř a nadací VIA tohoto úkolu zhostily.

Odbila již dvanáctá hodina odpolední, avšak ani v dopoledne tu nikdo nezahálel. Nový den návštěvníci započali svěží ranní jógou s burácejícími bagry v pozadí. Následovala snídaně, na kterou si každý strávník přinesl, co mu bylo po chuti, a pro ty nejmenší byla připravena Námořnická pohádka za doprovodu drumbenů. Průběžně se na náměstí začaly objevovat první stánky s lokálními produkty, mezi kterými teď právě procházíme. Máme před sebou pestrou škálu věcí od originálního oblečení pro děti i dospělé, přes šperky a perly, až po domácí chléb a biozeleninu. Zrovna usedáme na lavičku, abychom se mohly pustit do živé diskuse s městským architektem Mikulášem Medlíkem. Debatujeme o změnách, které by naše město mohly posunout dál. Po krátkém úvodu nás pan architekt bere na procházku, během které nám ukazuje místa, kam se široká veřejnost jen tak nedostane.

Teď nastal ten správný čas na to, abychom si nejen užívaly, ale také trochu vypomohly. Stáváme se prodejkyněmi v dobročinném bazárku. Nabízíme spoustu skvělých věcí, výtěžek z nich půjde na pořízení knihobudky, která se vybuduje v uličce u Kohoutova domu. Náš zrak se ovšem ubírá směrem ke kašně, před kterou je v plném proudu další pohádka: Tajemství jabloně od divadla T601. Aniž bychom se nadály, jsou čtyři hodiny a pro trhovce, nevyjímaje nás, dnešní směna končí. Pomalu se celá společnost přesouvá do kavárny Zastavkafe, ve které nás mile přivítá vůně kvalitní kávy. Je pět hodin a v 1. patře kavárny začíná vernisáž autora komiksů Mikuláše Vinaře s názvem Zob a pírko. Pár minut po sedmé se opět vracíme na náměstí, kde již slyšíme zpívat dětskou vokální formaci Bosonožky. Ta je vystřídána hudební skupinou Kalle a poté kapelou AERBO. Pomyslnou třešničkou na dortu je promítání filmu Král Belgičanů, které je z důvodu zimy přesunuto do Zastávky194.

Závěrem bychom chtěly poděkovat všem organizátorům za skvěle uspořádanou sousedskou slavnost, která v mnohém předčila naše očekávání. V dobročinném bazaru se na knihobudku vybralo přes 3 500 Kč. A my nemůžeme jinak, než říci, že jsme zažily Chotěboř jinak.

Aneta Bártová a Dominika Trtíková, studentky Gymnázia Chotěboř

trh lokalnich prodejcu_plakat_web

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Ostatní a jeho autorem je Tomáš Dostálek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.