Sedmé Adventní poetické setkání s Petrem Borkovcem

06_Plakát-page-001

Tomáš Kaválek. Radek Malý. Pavla Vašíčková. Petr Hruška. Marek Šindelka. Martin Reiner. Jména současných básníků, kteří v minulých letech navštívili naše město a v rámci Adventního poetického setkání zde četli své verše i prozaické texty.

V letošním roce dorazil do chotěbořské knihovny, Petr Borkovec, básník, prozaik, překladatel a redaktor nakladatelství Fra. Vystřídal řadu povolání týkajících se literatury, vedl například přílohu deníku Lidové noviny věnovanou umění, pracoval jako redaktor Literárních novin a nyní je dramaturgem a organizátorem literárních večerů v Café Fra na pražských Vinohradech. V současné době žije jako spisovatel a překladatel z povolání.

Borkovec, „obratný akrobat na laně poetické zkratky“ /B. Gregorová/, vydal devět básnických sbírek a jeho básně byly přeloženy téměř do všech evropských jazyků. Je držitelem prestižní Ceny Jiřího Ortena (sb. Ochoz) či německé Ceny Huberta Burdy. Jako oceňovaný básník v roce 2017 překvapil vydáním povídkové sbírky Lido di Dante. Ve dvanácti povídkách z italských barů, kostelů i nudapláže podává věrohodný a humorný obraz severoitalského životního stylu. Významná je i jeho práce překladatelská. Překládá převážně z ruské poezie 20. století, ale přebásnil i řadu antických (např. řecká dramata Král Oidipus a Oresteina) a korejských textů.

Stejně jako loni i letos bude autorské čtení proloženo hudebními intermezzy v podání studentů klavírní třídy Michala Hájka z místní základní umělecké školy.