Promítej i ty! – Na stupních vítězů

Na stupních vítězů

Úsměvný i dojímavý dokument, zábavný i zajímavý host, ale slabá divácká účast. Tak by se dalo okomentovat promítání filmu Na stupních vítězů z cyklu Promítej i ty!, které se uskutečnilo v pondělí 12. května 2014.

Dokument představuje pět atletů, kteří se ve skromných podmínkách připravují na 18. mezinárodní seniorské mistrovství světa ve finském Lahti. Tvůrci snímku nám výmluvně ukazují, kolik zdravého ducha, svěží mysli a obdivuhodné kondice je možné uchovat ve starém těle. Příprava na mistrovství i samotné závody, při nichž nechybí nervozita ani pravá sportovní rivalita, pro ně představují především závod s časem. Snímek nahlíží i do soukromí seniorských atletů, pro něž není největší výzvou pokoření světového rekordu, ale jejich věk.

Na promítání návazala debata s panem Bohuslavem Šilhánem, známým chotěbořským celoživotním sportovcem. Pan Šilhán se zúčastnil mnoha seniorských klání ve stolním tenise a v roce 2004 se dokonce dostal až na mistrovství světa do Japonska. Diskuse s ním byla nezapomenutelná.

Jan Tenhaven / Německo, Rakousko / 2010 / 94 min.