Lokál 2015

Lokal 2015_plakat fin

I přes slunečné počasí se v neděli 19. dubna sešla v prostoru Tančírny Panského domu poměrně velká skupinka lidí. Zavítali sem proto, aby na akci nazvané Lokál strávili příjemné odpoledne a poslechli si, jaké projekty se v Chotěboři a jejím okolí realizují a jací zajímaví lidé zde působí. Takovéto setkání proběhlo již podruhé, první se konalo na podzim roku 2013 v Cheopsově hospůdce ještě pod původním názvem Rozloučení s letním časem.

Na Lokálu 2015 se sešla velice rozmanitá skupina prezentujících. Návštěvníci se nejprve dozvěděli o šíři akcí, které pořádá Dobrá společnost, i to, že šéfkuchař Panského domu Václav Bauch peče pro hosty svůj vlastní domácí chleba. Ředitelka vilémovského Dětského lesního centra Dvoreček Pavla Sedláčková na fotografiích zachytila, jak děti tráví čas venku v přírodě nebo v zázemí svého hliněného domečku a které slavnosti v průběhu roku slaví. Iva Kopecká pak představila bohatou činnost Ekocentra Chaloupky v Horní Krupé, jejich vzdělávací programy pro děti, letní tábory, tematické dílny pro širokou veřejnost i certifikovanou přírodní zahradu. Farmářka Lucie Pelouchová se podělila o svá vítězství i prohry při pěstování zeleniny bez chemických postřiků a hnojiv na Zastráni a Lenka Dolanová ze spolku KRA – Kravín Rural Arts dokázala, že v Hranicích u Malče vznikají ze spojení uměleckých aktivit s venkovem nevšední projekty. Ozvučený posed? Cvrček na solární pohon? Zpívající papíroví draci? Kavárna z cisterny? Možné je vše. Třeba i to, postavit si od píky dům ze slámy jako manželé Jindrovi v Rušinově. Eva Jirsová, duše ekologických a biologických aktivit na Gymnáziu Chotěboř, seznámila návštěvníky se širokou škálou činnosti místního Ekoklubu. Studentky místního gymnázia Míša Chalupová a Dita Janáčková pak vysvětlily, proč bylo nutné zasáhnout v lokalitě Tůně u Chotěboře a umožnit nejen Chotěbořákům, aby toto místo znovuobjevili. Na závěr nás Ivana Georgievová upozornila, že ve Vísce u Chotěboře existuje Mlýn Poštolka, kde člověk může načerpat pozitivní energii.

Kromě vizuálních prezentací mohli návštěvníci ochutnat produkty lokálních výrobců – sýry z rodinné farmy manželů Čermákových z Bezděkova nebo netradiční bezlepkové dobroty cukrářky Kristíny Pleskačové (například čočkové muffiny, bramborový závin či kopřivový řez). Mohli také okusit netradiční hořčici či džem s chilli od Kristýny Kvačkové (TILO koření života) či přivonět k přírodním mýdlům bez chemie z chotěbořské Malé mýdlárny. Své výrobky a činnost zde prezentovalo i občanské sdružení Benediktus, které je teď velmi pyšné na svoji nově vybudovanou sušičku ovoce v Modletíně.

Na své si přišly i děti různého věku, které zvládala po celé tři hodiny skvěle bavit Leona Burkoňová. Ta své zkušenosti s prací s dětmi úročí ve svém projektu Rodinných aktivit, v jehož rámci mimo jiné pořádá různé tábory či výlety. Touto cestou bychom jí chtěli velmi poděkovat za její čas i nasazení. Díky patří také manažeru Panského domu Martinu Slaninovi za jeho vstřícný přístup.

Pokud jste tento Lokál – místo setkávání a propojování – minuli, nezoufejte, příští jaro se můžete těšit na jeho další ročník. A pokud vás napadá kdokoli, koho bychom mohli za rok pozvat, budeme rádi, když nám o něm dáte vědět…

Příspěvek byl publikován v rubrice Lokál a jeho autorem je Petra. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.