O českých Srbech a Banátu

banat_plakat_web

Na první čtvrtek v dubnu, tj. 7. 4., jsme pro Vás v podkrovních prostorách knihovny připravili přednášku s chotěbořskou rodačkou Ilonou Kirchnerovou o Srbském Banátu. Právě zde již třetím rokem žije a pracuje jako učitelka češtiny. Díky tomu jsme měli jedinečnou příležitost se dozvědět, jak se absolventka chotěbořského gymnázia a Masarykovy univerzity dostala do malého srbského městečka, které se velikostně od Chotěboře moc neliší, ale také to, jak se zde žije našim českým krajanům, jaké tradice a zvyky stále dodržují, jak dobře česky ještě mluví a co vše je náplní práce učitelky češtiny v této části Banátu. I přes počáteční trable s technikou to byla moc povedená akce. Atmosferu vylepšila i ochutnávka srbských pokrmů jako ajvaz, pečené papriky (recept se snažíme sehnat a zde zveřejnit), sýry, klobásy a pršut. Nechyběla ani kořalka, která všem opravdu zachutnala.

Iloně Kirchnerové ještě jednou moc děkujeme!

A SLIBOVANÉ RECEPTY NA SRBSKÉ POKRMY, KTERÉ JSTE MOHLI OCHUTNAT NA PŘEDNÁŠCE S ILONOU KIRCHNEROVOU.. A KTERÉ VÁM OD TÉ DOBY SLIBUJEME…
AŤ SE PODAŘÍ, DOBROU CHUŤ!!!

Ajvar

Ajvar je speciální druh salátu, specialita balkánské kuchyně, která se vyrábí z paprik a lilku a někdy se také nazývá „srbský zeleninový kaviár“. Ostatně sám název vznikl z tuceského slova „havyar“, které je etymologicky spojeno právě se slovem „kaviár“.

Využívá se jako dodatek k mnoha pokrmům srbské kuchyně. Ajvar se přpravuje mnoha různými způsoby a můžeme říci, že každá rodina má nějaké své vlastní tajemství, případně ingredienci, která se do ajvaru přidává.

Ajvar se vaří v době, kdy je sezóna papriky (v tu dobu je samozřejmě paprika nejlepší), ale jí se potom po celý rok. Připravuje se ručně v otevřeném hrnci, nejlépe na kamnech na dřevo, a to ze sladkých i pálivých paprik.

Ingredience

5kg papriky

2kg lilku

0,5l oleje

sůl

pepř

pálivá paprika

Papriku upečeme přímo na plotně, dokud šlupka nezačerná a navytvoří puchýřky. V našcich podmínkách můžeme použít vyhřátou troubu a suchý pekáč. Paprika se musí hlídat a pravidelně obracet. Necháme vystydnout, oloupeme spálenou slupku a očistíme. Lilek se naproti tomu peče v troubě vždy, neboť pouští hodně vody. Po schladnutí se nechá vykapat na cedníku a opět oloupe a zbaví semen.

Vše se semele na strojku na maso. Do velikého hrnce nalijeme půl litru a rozemletou směs dáme smažit. Přidá se sůl, pepř, pálivá paprika, vše dle vaší chuti.

Na závěr bychom měli přisypat nějaký konzervační prostředek, aby ajvar déle vydržel. Plníme do čistě vymytých lahví s víkem.

Salát z paprik

Paprika se upeče stejným způsobem jako na ajvar. Po vychladnutí a očištění se přidává česnek, olej, ocet a sůl podle chuti

Příspěvek byl publikován v rubrice Ostatní a jeho autorem je Jana. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.