Slaměné stavění – seminář

slamene staveni

Díky ambicióznímu projektu Franty Mustera navštívil Chotěboř Jakub Wihan a spolu s ním další zájemci o slaměné stavění z celé republiky.

Franta Muster a Vojta Zadina připravili projekt na pasivní dům z nosné slámy a na doladění koncepce si pozvali Jakuba Wihana, ambasádora britské neziskové organizace StrawWorks a propagátora nosné slámy doma i v zahraničí. Jakub Wihan představil techniky slaměného stavění, zajímavé realizace, publikace, fotky, dokumentaci. Zdá se, že ani vítr, voda či myši předhozené stavařskými kolegy z publika jeho slaměné domky nerozeberou.

Po přednášce a občerstvení v režii Zeleninové farmy Zastráň Lucky Pelouchové jsme pokračovali projekty z okolí. Zkušenost svépomocné stavby základny pro děti z lesní školky ve Vilémově představila za lesní centrum Dvoreček jeho ředitelka Pavla Sedláčková. Pár zim už zde děti strávily a na stavbě se navíc vyřádily spolu s rodiči.

Slaměný rodinný dům právě realizují Jindrovi v části Nohavice obce Rušinov, kde si mohli zájemci druhý den slámu a hlínu osahat, pod vedením Martina Jindry stavět či omítat. A můžete také vy, pořádají zde pravidelné workshopy, sledujte facebook Jindrovi na Nohavici.

Další slaměné stavby v okolí monitorujeme, hotovými domky se se zatím nejblíže pochlubí Brdo u Luže, Oucmanice a Rapotice.

Příspěvek byl publikován v rubrice Ostatní a jeho autorem je Tomáš Dostálek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.