Promítej i ty! – Vražedná pole na Srí Lance

Vražedná pole

Velmi vzácného hosta se nám podařilo získat na diskusi k filmu Vražedná pole na Srí Lance, který jsme promítali v rámci cyklu Promítej i ty! v pondělí 1. prosince 2014.

Petr Drbohlav totiž v letech 2009 – 2011 působil jako vedoucí mise Člověka v tísni na Srí Lance, kde osobně strávil téměř dva roky. V současnosti Petr působí jako regionální koordinátor pro jižní a jihovýchodní Asii, takže má stále se Srí Lankou co do činění a pravidelně tam jezdí – a mohl nám tak poskytnout informace o aktuálním dění v této zemi.

Samotný dokument rekonstruuje události, které se odehrály v roce 2009 během posledních dní občanské války s tamilskými separatisty na severu Srí Lanky. Přináší důkazy o válečných zločinech srílanské vlády. Podle svědectví a videonahrávek, se kterými pracují autoři dokumentu, se zdejší civilní obyvatelstvo stalo obětí cíleného bombardování a poprav. Masakry desetitisíců lidí se navíc odehrály v oblastech, které měly být podle oficiálních vyjádření státních představitelů takzvaně bezzásahové. Film přináší šokující svědectví, jehož věrohodnost se srílanská vláda snaží zpochybnit.

Callum Macrae / Velká Británie / 2013 / 93 min.