Dělám kino – Post tenebras lux

post tenebras lux

Druhé promítání z cyklu Dělám kino proběhlo v neděli 15. června 2014 – film Post tenebras lux.

Fascinující snímek jednoho z nejzajímavějších mexických režisérů současnosti Carlose Reygadase (Bitva na nebi, Japon).

Snímek zachycuje osudy mladé rodiny, která se z města odstěhuje žít na venkov. Střet s realitou venkova však není tak poetický, jak se na první pohled zdálo. Místní jsou nedůvěřiví, vztahy na venkově jsou ovlivněny událostmi z dávné minulosti, mladý pár provokuje svým stylem života a stavbou opulentního, moderního domu. To vše ještě podpoří to horší ve vztahu mladého páru, který si musí uvědomit, že “život v přírodě” jim nezaručí lásku a spokojenost.

Film je v mnoha ohledech radikální autorskou výpovědí o vztahu muže a ženy, o rodičovské lásce, o démonech v každém z nás. Je natočený ve formátu 4:3 a jeho větší část pracuje s rozostřením okrajů obrazu. V dětských rolích se představí režisérovy děti a obecně pro herce platí, že jsou mimořádně autentičtí.

Post tenebras lux (v překladu “po temnotě budiž světlo”) je filmem, který pracuje s exotičností mexického venkova, ale zároveň je až nečekaně univerzální. I proto oslnil porotu v Cannes 2012, která mu v silné konkurenci snímků jako je Hon, Láska nebo Holy Motors udělila Cenu za režii.

vstupné 30,-

ESPEJO TERRAZA

Příspěvek byl publikován v rubrice Dělám kino a jeho autorem je Tomáš Dostálek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.