Cestovatelská beseda aneb Devět měsíců v Asii za babku

10636534_371135733062606_3194069427497268485_o

V pátek 14. 11. od 17:00 proběhla v podkroví Knihovny Ignáta Herrmanna cestovatelská beseda Devět měsíců po Asii za babku aneb Couchsurfing v praxi s bývalou studentkou chotěbořského gymnázia Lucií Kavkovou o trochu jiném cestování.

Lucka před rokem odjela s malým batůžkem a jednosměrnou letenkou do Asie a díky Couchsurfingu tam strávila devět nezapomenutelných měsíců. Navštívila Turecko, Indii, Srí Lanku, Malajsii, Indonésii, Singapur, Myanmar (Barma) a Thajsko – a po většinu toho času přebývala s místními lidmi. Díky Couchsurfingu mimo jiné oslavila v Indii Vánoce a indický místní svátek Pongal, navštívila Oshovo meditační centrum, pomáhala organizovat hudební festival na bio farmě ve spirituálním městečku Auroville, učila děti v Indonésii a mnichy v Barmě. Ukázala nám možnost, jak se dostat mezi domorodce a poznat skutečný život v jiných kulturách nejen z hotelového pokoje a organizovaných výletů.

CouchSurfing, Wwoofing, Workaway a mnoho dalších podobných projektů nabízí možnost být v cizích zemích cestovatelem, nikoli turistou. Umožňují to nevtíravým způsobem i lidem, kteří by jinak neměli odvahu dát se s místními do hovoru. Jsou příležitostí, jak poznat život domorodců z první ruky, vyměnit si s nimi životní zkušenosti, dovednosti a pohled na svět a kolikrát i navázat přátelství na celý život. Cestování tímto způsobem Vás i s velmi malým rozpočtem zavede do úžasných situací a míst, o kterých se často v cestovatelských průvodcích nepíše a kam byste se normálně nikdy nedostali. Snad nejlepší ze všech pozitiv, která tyto projekty nabízí, je to, jak sbližují různé lidi, probouzejí v nich touhu pomáhat druhým a poznání, že dokážeme i k úplně cizímu člověku být vnímavější a štědřejší, než jsme si sami o sobě mysleli.

Pro Vás, kteří z jakéhokoli důvodu nemůžete nebo nechcete cestovat, může být Couchsurfing či Wwoofing také přínosný – můžete nabídnout bydlení u sebe doma a setkat se tak s cizinci i Čechy, kteří právě cestují Vaším městem či krajem a hledají někoho ‚na kafe‘, tip na výlet či ubytování. Můžete se tímto způsobem seznámit s ostatními ‚CouchSurfery‘ z Vašeho okolí či sehnat dobrovolníky z celého světa pro Váš projekt, ať už je jakýkoli. Potřebujete pomoci na farmě? Či uvítáte rodilého mluvčího španělštiny pro konverzaci s Vašimi dětmi? Nebo se chcete naučit vařit thajská jídla? To a mnoho dalšího je možné…

Příspěvek byl publikován v rubrice Ostatní a jeho autorem je Tomáš Dostálek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.