Adventní poetické setkání – Marek Šindelka

aps_sindelka-page-001

Do Chotěboře zavítal Marek Šindelka, oceňovaný – i když širší veřejnosti ne úplně známý – básník a prozaik. Ze svých textů četl v rámci již pátého Adventního poetického setkání.

Marek Šindelka debutoval ve dvaadvaceti letech sbírkou Strychnin a jiné básně, za kterou získal v roce 2006 Cenu Jiřího Ortena, nejprestižnější ocenění pro mladé tvůrce. V ní zachytil vzpomínky na své dětství, na všechny „neostré a vzdálené věci, které ležely hluboko v něm“ /M.Šindelka/. Jeho básně jsou silnou a prožitou osobní zpovědí reflektující např. smrt otce nebo vtah k bratrovi („…jsi pořád dál / je mezi námi šňůra krve naší matky / slábne a bledne / ředíme ji oba…“). Jeho svět dětství je plný samoty a strachu („Jsem tak sám, / že kolem mě rostou kytky.“). Šindelka dokáže díky své vysoké senzitivitě uchopit skutečnost kolem sebe všemi smysly, empaticky pozoruje květiny i zvířata, až čtenář nabývá dojmu, že se autor sám stává jejich součástí přírodního koloběhu. Schopnost poetického vidění světa přetrvává i v autorově románu Chyba, který vyšel v roce 2008 a byl nominován na Cenu J. Škvoreckého. V neotřelém, promyšleném, místy až detektivním příběhu o pašerákovi květin Kryštofovi se mísí fantaskní vyprávění se čtivými napínavými pasážemi. Díky mistrné práci s jazykem a střídání tempa vyprávění se Šindelkovi daří evokovat atmosféru a vtáhnout čtenáře do příběhu. U prózy zůstal autor i nadále – vydal dva soubory povídek. Ten první s názvem Zůstaňte s námi získal v roce 2012 Magnesii Literu za prózu. Povídky zachycují různé podoby vztahů (otce a problémového syna, dětí a otce trpícího alzheimerem, vyhasínajícího manželství….), často vyprázdněných. Druhý soubor Mapa Anny (2014) obsahuje vzájemně provázané povídky o partnerských vztazích a nabízí variace na téma blízkosti a osamělosti. Letos v prosinci autorovi vyjde nový román Únava materiálu, jenž „bude o lidech, kteří se jako stíny pohybují na periferiích západu“ /M. Šindelka/.

Jako v letech minulých i letos bylo autorské čtení proloženo hudebními intermezzy, tentokráte nám hrál Marek Kuška, student místního gymnázia. Zahřáli jsme se vánočním punčem a ochutnali zdravé cukroví, které pro tuto příležitost upekla chotěbořská cukrářka Kristína Pleskačová.

Lucie Dostálková

(při přípravě článku bylo čerpáno z Promluvy u příležitosti předání Ceny Jiřího Ortena 2006 Petra Borkovce, z recenzí Richarda Klíčníka, Jana Gregora, Olgy Stehlíkové a Kateřiny Čopjakové, z rozhovoru, který vedl Petr Vaněk s Markem Šindelkou, a z oficiálních stránek Marka Šindelky)